Zisti viac o ceste
k sebe.

Čo je to psychoanalýza? Ako študuje psychológ? Ako mi vlastne môžu sedenia pomôcť?

Blog

Ako zvládnuť Vianočné sviatky vo väčšej duševnej pohode?

V roku 2022 sme sa v adventnom období v ksebe pozreli na to, ako sa ľudia počas Vianoc cítia. Zaujímalo nás, či sú spokojní alebo pociťujú stres a tlak. Z takmer 600 odpovedí nám minulý rok vyšlo, že zatiaľ čo zhruba polovica pociťuje oddych, radosť a šťastie, až 42,2 % pociťuje stres, 33% tlak a štvrtina cíti únavu, smútok a osamelosť. Tento rok sme sa rozhodli zamerať sa na vzťahy v rodinách a či práve nedostatočná komunikácia počas roku, generačné rozdiely či iné premenné ovplyvňujú aj to, ako Vianoce v skutočnosti prežívame. Tento rok nám dotazník vyplnilo až 2000 ľudí.

Ako môžu politici a političky manipulovať?

Manipulácia je snaha ovplyvniť jednotlivca či skupinu ľudí vo svoj prospech často nečestnými a klamlivými spôsobmi. Nezbežpečná je v tom, že obete manipulácie si jej vplyv neuvedomujú a svoje rozhodnutia považujú za ich vlastné. Stretávame sa s ňou v osobných vzťahoch, v práci, ale aj politike.

O krok bližšie k terapii: EMDR alebo psychoanalýza?

Pri hľadaní psychológa sa ľahko môže stať, že už výber prístupu nás unaví natoľko, že si nakoniec žiadny nevyberieme a necháme naše ťažkosti aby nás tlačili podobne ako nás napríklad tlačia staré topánky. V príspevku Ti predstavíme dva z prístupov, aby sa Ti pri výbere psychológa alebo prístupu v terapii rozhodovalo čo najľahšie.

Podľa čoho si vybrať psychológa?

Psychológov je k dispozícii mnoho. Ako si vybrať toho “správneho” pre mňa? Jednoznačná otázka na túto otázku neexistuje, no pokúsime sa ti priblížiť tento proces v blogu.

Rozdiel medzi…

…psychológom, psychiatrom, psychoterapeutom, rýchlou zdravotnou pomocou… Odborníkov pripravených pomôcť keď Ti je ťažko je dosť, ale na koho sa v danej situácii treba obrátiť? Pohodlne sa usaď a prelúskaj si náš článok, v ktorom vysvetľujeme hlavné rozdiely a špecifiká pomáhajúcich profesií. Dozvieš sa viac o oblastiach, ktorým sa venujú a na čo si dať pri výbere odborníka pozor.

Kedy je čas ísť k psychológovi?

Človek často nevyhľadá psychológa, pretože má obavy rôzneho druhu, ktoré ho môžu zaplaviť až do takej miery, že sedenie u odborníka odloží na neskôr alebo úplne vylúči ako riešenie. Zároveň, ľudia sú si neistí závažnosťou svojich ťažkostí. Vtedy prekážkou býva, že častokrát nevedia kde majú začať alebo sú zmätení z toho, či majú vyhľadať psychológa, psychiatra, alebo je to skôr na coaching.

Muž sediaci na gauči

Koľko stojí psychológ?

Na Slovensku máme dve možnosti ako hradiť sedenia u psychológa, možeš si vybrať medzi štátnym a súkromným psychológom. V nasledujúcom blogu ti podrobnejšie priblížime ako oba spôsoby fungujú.

ksebe logo

Kde sme?

Obchodná 3
811 06 Bratislava
Slovensko

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.