Aký je rozdiel medzi sebavedomím a aroganciou, a ako s ňou pracovať?

Arogancia – čo sa naozaj skrýva za arogantným správaním?

Čo je to arogancia?

Aroganciu v slovníku cudzích slov nájdeme ako hrubosť, drzosť, nadutosť, spupnosť, či bezočivosť.

Každý z nás už mal určite vo svojom živote možnosť stretnúť sa s arogantným človekom. Na aroganciu ľudia často hľadia v spojitosti so sebavedomím. Navonok odvážne sebavedomé jednanie s pohŕdajúcimi prejavmi voči ostatným – aj tak by sa dal tento prejav správania zhodnotiť. Čo sa ale skutočne za touto nadradenosťou skrýva?

Aké sú jej charakteristické prejavy?

Najvýraznejšou črtou arogantného jednania je presvedčenie človeka o tom, že on sám už dosiahol vrchol dokonalosti vo všetkých oblastiach života. Pocit nadradenosti a pohŕdania ostatnými je bežnou súčasťou jeho jednania. Svoju nespokojnosť často smeruje priamo na človeka. Preto nie je ničím výnimočné, že si v jeho spoločnosti môžeme preto často pripadať ako neschopní či menejcenní.

Za opak arogancie môžeme považovať asertivitu, teda jednanie človeka, ktorý vie povedať svoj názor, požiadať o pomoc či presvedčiť o pravde, no spôsobom diplomatickým a príjemným, kedy nikoho neponižuje a nepotrebuje byť za každú cenu víťazom v prípadnej výmene názorov. 

V komunikácii a jednaní arogantného človeka výrazne chýba najmä empatia a asertivita. 

Aké dôvody sa skrývajú za arogantným správaním?

Za aroganciou sa najčastejšie skrývajú komplexy menejcennosti. Pýchou môže človek maskovať závisť voči ostatným ľuďom. Zastrašovanie môže byť tiež zbraňou arogantného človeka, ktorý presne vie, čo robí. Opäť sa však snaží len zahnať do kúta niekoho, kto má možno pravdu, no on túto „prehru“ nedokáže uniesť. Skrátka, potrebuje vždy za každých okolností a nad kýmkoľvek zvíťaziť.

Aký je rozdiel medzi aroganciou a sebavedomím?

Zdravé sebavedomie, sa prejavuje úctou a rešpektom voči sebe, aj ostatným, či prejave svojich schopností, o ktorých človek vie realisticky zmýšľať. Sebavedomý človek si vie priznať chybu, pozná svoje silné či slabé stránky, záujmy, to, čo ho napĺňa, alebo čo ho dokáže zarmútiť a nahnevať. 

Pri arogancii ide o negatívny postoj človeka, ktorý sa prejavuje najmä nadradenosťou a presvedčením o svojej neomylnej pravde. Egoizmus je tiež jednou z čŕt jasne viditeľných pri jednaní, či komunikácii s takýmto jedincom.

Ako arogancia ovplyvňuje naše vzťahy a komunikáciu?

Arogantný človek môže pôsobiť veľmi charizmaticky, avšak po komunikácii s ním nás svojim jednaním môže tak odradiť, že zrazu pôsobí priam odpudzujúco. Veď kto by chcel byť neustále považovaný za neschopného alebo menejcenného?  Komunikácia je väčšinou náročná, najmä ak sa jedná o konkrétnu záležitosť, kedy sme presvedčení o reálnej pravde, ale nie je možné ju tomuto človeku vysvetliť. Na všetko má svoje zdôvodnenie a odpoveď.

Aké sú dôsledky arogantného správania v osobnom a profesionálnom živote?

Arogantnému človeku chýba sebareflexia – nedokáže sa pozrieť na veci z inej stránky a reálne zhodnotiť svoje jednanie. Chýbajúca empatia mu neprináša nových priateľov, čo sa javí samozrejme opäť pohŕdavosťou voči ostatným, a teda akoby spokojnosťou so sebou samým, bez potreby byť s niekým „za dobre“. Pocit nadradenosti a dominancie je prítomný, či už v osobnom, alebo pracovnom vzťahu. Časté sú konflikty s kolegami, či priateľmi, ktorí sa pustia s arogantným človekom do „boja za pravdu.“

Ako sa zbaviť arogancie a rozvíjať pokoru?

Korene arogancie sú zväčša hlboko v človeku a vždy je nejaký spúšťač, ktorý toto správanie naštartoval. Použitie príkladu arogantného človeka, ako negatívny vzor, či výstraha, o čo všetko v živote prišiel, môže byť pre neho pozastavením sa, ako môže reálne dopadnúť v prípade, že nezmení svoje jednanie. Byť trpezlivý a pomôcť mu nájsť to, čo bolo príčinou toho, že s týmto jednaním vôbec začal. Cesta je dlhá a kroky pomalé, ale pokiaľ človek na sebe pracovať chce a má v okolí náležitú podporu svojich priateľov a blízkych, tréningom a dennodennou prácou na sebe to ide!

Ako sa správať v prítomnosti arogantného človeka?

Aby ste predišli sklamaniu v prvom rade nečakajte, že ak aj máte pravdu vy, bude za pravdu uznaná. S najväčšou pravdepodobnosťou v prítomnosti arogantného človeka sa pravdy v akejkoľvek forme či oblasti nedostane nikomu inému, okrem jeho samého.

  • Nečakajte ani možnosť byť za každú cenu vypočutý. 
  • Neberte nič osobne, predídete tak pocitu menejcennosti, či sklamania a nenecháte si pokaziť náladu, alebo deň. 
  • Buďte si vedomý svojej hodnoty. Budujte svoje sebavedomie – schopnosť patrične sa prejaviť, môže arogantného jedinca na chvíľu zastaviť a uvedomiť si, že nebudete až taká ľahká „obeť“ jeho jednania a tento boj opustí. 
  • Dajte im najavo, že sa vám niečo nepáči, prípadne nesúhlasíte. Tým im môžete narušiť ich pocit dokonalosti a neomylnosti. Keďže sú priam zaslepení sebou, chýba im sebareflexia a teda aj uvedomenie si, že prekročili nejakú hranicu. 
  • Môžete vyskúšať aj úplne iný typ reakcie, ktorá vás možno zaskočí. Správať sa prekvapivo milo, aj keď je to absolútne v protiklade so situáciou a náladou, ktorú vám dokáže arogantný človek spôsobiť. Minimálne ostane šokovaný z vašej reakcie a nebude vedieť ako ďalej! ☺

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.


V texte používame mužský rod, ako napríklad „klient“ a „psychológ“, pre uľahčenie a plynulejší štýl vyjadrovania. Tieto termíny sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetkých odborníkov aj klientov bez ohľadu na rod. 💙

Získaj exkluzívne ponuky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Približujeme starostlivosť o duševné zdravie, aby každý mohol viesť zdravý a spokojný život.
ksebe s.r.o., Komárnická 16955/11 821 03 Bratislava - mestská časť Ružinov, Slovensko
Footer Vector