Ako nás ovplyvňujú emócie, a prečo im potrebujeme rozumieť a naučiť sa ich zvládať?

Emócie a ich vplyv na naše správanie, rozhodovanie a zdravie
Aké sú základné typy emócií, a ako ich rozpoznať?
Emócie sú komplexné, organizované reakcie na významné situácie, ktoré spájajú telo, myšlienky a správanie. Inými slovami je emócia reakcia na to, čo má pre nás zmysel alebo hodnotu. Je to viaczložkový proces zahrňujúci myšlienky, telesné pocity, subjektívne prežívanie a tiež motiváciu.
Základné a bežné rozdelenie emócií s ktorým sa stretávame v literatúre, sa odvoláva na:
Základné emócie, ktoré pozná a prežíva každý, bez ohľadu na rasu, vek, pohlavie – tu nájdeme základné emócie ako smútok, hnev, hnus, prekvapenie, radosť a strach.
Zložitejšie emócie sú tie, ktoré sú tvorené ako dúha. Vznikajú prepletaním a tieňovaním základných emócií a nájdeme tu zaradenú napríklad hanbu, vinu, žiarlivosť, pýchu.
Základné emócie sú primitívne, automatické a pomáhajú človeku prežiť. Sú rýchlymi reakciami tela a mysle. Sekundárne- zložitejšie emócie odrážajú skôr hodnoty, potreby, vzťahy. Ako zmeska primárnych emócií boli tvorené a ovplyvňované tým, čo sme zažili, ako sme vyrastali, aké máme názory.
Z fyziologického a biologického hľadiska sú emócie sprevádzané rôznymi telesnými reakciami, ako sú zmeny srdcového rytmu, dýchania, svalového napätia a hormonálnych hladín. Tieto reakcie sú riadené limbickým systémom (tzv. emocionálnym mozgom) v mozgu, najmä amygdalou, ktorá hrá kľúčovú úlohu v spracovaní emócií a reakciách na stres.
Amygdala je malá štruktúra v mozgu a je kľúčová pre rozpoznávanie emocionálne významných podnetov (hlavne nebezpečenstva), tiež spúšťa rýchle reakcie ako napríklad útek, útok, zamrazenie; a tiež hrá rolu pri ukladaní emocionálnych spomienok – pamätáme si nie len, čo sa stalo, ale ako sme sa pri tom cítili.
Ako to celé vlastne funguje?
Zmyslový podnet (hrozba, tvár niekoho blízkeho) prejde do mozgu. Amygdala následne zaznamená „emocionálny význam“ – ak je niečo dôležité pre prežitie (napr. hnev, strach, blízkosť) a spustí alarm. Tento alarm aktivuje Hypotalamus → Autonómny nervový systém → vyplaví hormóny (napr. adrenalín, kortizol, oxytocín). Telo sa okamžite pripraví na akciu v podobe zrýchleného tepu, napnutých svalov, rozšírených zreničiek, zmien v dýchaní; alebo aj uvoľnenie, pokles energie, spomalenie tepu, slzy.
Aký je rozdiel medzi emóciami a pocitmi?
Tieto dva pojmy sú častokrát zamieňané ale určite neznamenajú to isté! Tu nám pomôže veta, ktorá poukáže na rozdiel: ,,Najprv musíme niečo cítiť (emócia) aby sme tomu mohli porozumieť (pocit).”
Emócia teda vzniká plne automaticky ako odpoveď na situáciu, ako reakcia tela a mozgu, ktorá slúži na prežitie. Má už spomenuté fyziologické prejavy a vzniká rýchlo a bez premýšľania. Na druhej strane pocit vzniká vtedy, keď si emóciu uvedomíš a začneš o nej premýšľať. Je to mentálna interpretácia emócie, ktorá zahŕňa aj naše myšlienky, minulé skúsenosti, hodnoty.
Prečo je dôležité rozumieť svojim emóciám?
Sú ako náš vnútorný kompas.
Emócie nie sú problém, emócie sú správa. Sú to signály, ktoré nám hovoria o tom čo je pre nás dôležité (napr. ak ma niečo nahnevá, zrejme ide o moje hranice), čo potrebujeme (smútok často ukazuje na potrebu podpory, spojenia) a ako sa máme zachovať (strach nás varuje, radosť nás motivuje ísť vpred).
Keď niečo cítiš, spýtaj sa samého seba:
- „Čo sa teraz deje v mojom tele?“ (→ emócia)
- „Ako by som to pomenoval slovami?“ (→ pocit)
- „Čo mi to hovorí o mojich potrebách?“ (→ informácia a kompas)
Ako emócie ovplyvňujú naše rozhodovanie?
Aj keď si myslíme, že sme racionálni a držíme sa ,,nad vecou”, väčšina rozhodnutí je emocionálne motivovaná. Emócie riadia naše rozhodovanie tým, že máme isté hodnoty alebo vidíme v niečom zmysel. Keďže sú naším kompasom, dávajú dôležitosť tomu, čo pre nás má význam a čo nie, na čo si dávať pozor, alebo čo nás zaujíma a je pre nás atraktívne. Na základe nich vnímame aj riziko tej-ktorej možnosti. Emócie sú tým pádom takým palivom a motiváciou dosiahnuť toho, čo chceme. Len racionálne zhodnotenie nám nepomôže pri výbere možnosti.
Keď nerozumieme, čo cítime, naše emócie nás môžu viesť spôsobmi, ktoré nám škodia, napr.:
- Nevedomá hanba → vyhýbanie sa blízkosti.
- Skrytý strach → perfekcionizmus alebo potreba kontroly.
- Nevyjadrený hnev → pasívna agresia alebo vybuchnutie.
Ako nás ovplyvňujú potláčané, či nespracované emócie?
Hoci často niektoré emócie vedome ignorujeme, naše telo a podvedomie ich stále ,,nesú" na našich ramenách. Nespracovaná emócia je uvedomovaná čiastočne, no nebola ,,dokončená”- vypovedaná, pochopená, prežitá dostatočne.
Takéto emócie môžu mať za následok negatívny dopad na psychické zdravie s prejavmi ako úzkosť, depresia, alebo vyhorenie či preťaženie. Neventilované emócie so sebou nesú silný psychický tlak. Ako už vieme – telo a emócie sú prepojené. Potláčané a nespracované emócie môžu spôsobiť celkové telové napätie, bolesti častí tela, chronické choroby keďže stres z potláčania emócií zvyšuje hladinu kortizolu. Narúša sa spánok, trávenie, celková imunita. Dopady môžeme zaznamenať aj vo vzťahovej rovine kedy náhle vybuchneme, máme pocit odcudzenia sa od samého seba alebo máme problém s dôverou. Časom vzniká prázdnota, sebaspochybňovanie, problémy so sebavedomím a sebaautenticitou.
Spracovaná emócia vedie k zmene – keď človek prežije „nový druh emócie“ v bezpečnom priestore, môže prepísať staré vzorce.
Ako efektívne zvládať negatívne emócie?
Dôležité si na začiatok uvedomiť, čo znamená „zvládať“ emócie. Neznamená to potláčať, ignorovať alebo sa ich zbaviť. Znamená to vedieť ich rozpoznať, prijať, prežiť, spracovať a transformovať. Dostať ich do vedomia, ako formujú a navigujú náš život.
- Zastav sa a všimni si, čo cítiš.
- Pomenuj emóciu a pocit
- Prijmi emóciu, nebojuj s ňou.
- Nájdi potrebu, ktorá chce byť emóciou saturovaná.
- ...tak, a môže nastať transformácia pre novú skúsenosť :)
Malá technika na každý deň: 3-minútová emočná pauza:
- Zastav sa a všimni si: „Čo teraz cítim?“
- Polož si ruku na hruď: „Je v poriadku, že to cítim.“
- Spýtaj sa: „Čo práve potrebujem?“
- Urob pre seba jednu malú vec – oddýchni si, napi sa, napíš si myšlienku.
Aký je vplyv emócií na naše zdravie?
Výskumy preukázali významné vplyvy emócií na naše fyzické zdravie, kde hnev zohráva kľúčovú rolu. Intenzívne, ale krátke návaly hnevu môžu nepriaznivo ovplyvniť funkciu ciev a zvyšovať riziko srdcových problémov. Negatívne emócie ako úzkosť a depresia môžu narušiť rovnováhu látok regulujúcich imunitné reakcie. Dlhodobý stres a negatívne emocionálne stavy môžu viesť k zápalom a oslabeniu imunitnej odpovede, čo zvyšuje náchylnosť na infekcie. Duševné problémy, ako je stres, úzkosť a depresia, často narúšajú spánkové vzorce. Nedostatok kvalitného spánku môže oslabovať obranyschopnosť organizmu. Dlhodobý stres a negatívne emócie môžu viesť k chronickým zápalom v tele, čo zvyšuje riziko vzniku rôznych ochorení, vrátane srdcových chorôb, cukrovky a niektorých typov rakoviny.
Je dôležité venovať pozornosť svojim emóciám, naučiť sa ich rozpoznať a spracovať, aby sme minimalizovali ich negatívny dopad na naše fyzické zdravie. Techniky ako mindfulness, terapia alebo pravidelný pohyb môžu pomôcť v lepšom zvládaní emócií a podporiť celkové zdravie človeka.
Ako rozvíjať emocionálnu inteligenciu?
EQ (emocionálnu inteligenciu) na rozdiel od IQ je možné cielene a vedome rozvíjať. Podľa zakladateľa Daniela Golemana má 5 zložiek, ktoré je možné svojou snahou rozvíjať:
- Sebauvedomenie – rozpoznávanie toho, čo cítime- svojich emócií a to napríklad pomocou denníka, zapisovaním si emócií a všímaním si vlastného tela, emocionálnej odozvy.
- Sebaregulácia – vedieť svoje emócie zvládnuť, nie potlačiť- poznáme rôzne dychové techniky, techniku STOP.
- Motivácia – schopnosť ísť za cieľom aj cez náročné stavy- robiť si krátkodobejšie ciele, tešiť sa aj z malých krokov.
- Empatia – vnímať, čo cítia druhí – zrkadlenie emócií komunikačného partnera, empatické načúvanie, cítenie s druhými ľuďmi.
- Sociálne zručnosti – komunikácia, vzťahy, riešenie konfliktov – asertívna komunikácia, aktívne počúvanie
Emócie nie sú slabosť. Nie sú prekážkou. Sú živým kompasom, ktoré sú tu pre náš každý deň. Mnohí z nás sa však nikdy nenaučili, ako s emóciami byť. Avšak potlačená, nevysporiadaná emócia nezmizne, len sa pretransformuje na úzkosť, napätie, únavu, prázdnotu. A my strácame kontakt so sebou – aj s druhými.
Na emócie zameraná terapia (EFT) je terapeutický prístup, ktorý zdôrazňuje význam emócií pri pochopení a liečbe rôznych psychických ťažkostí. EFT sa zameriava na identifikáciu, prežívanie, prijímanie, skúmanie, interpretáciu, transformáciu a flexibilné zvládanie emócií.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.