Aké vlastnosti charakterizujú flegmatika, a aké sú jeho silné a slabé stránky?

Aké vlastnosti sú charakteristické pre flegmatický typ osobnosti?
Kto je to flegmatik?
Flegmatik je jeden zo štyroch typov temperamentu. V dávnej minulosti sa na povahu človeka a typ jeho temperamentu pozeralo inak, dnes sú tieto teórie brané už viac-menej symbolicky. Známa je typológia Hippokrata, gréckeho lekára, ktorý použil na určenie typu temperamentu človeka štyri telové tekutiny: žlč (cholerik), čiernu žlč (melancholik), hlien (flegmatik) a krv (sangvinik). Tekutina, ktorá u jedinca prevláda, určuje typ jeho temperamentu, teda povahu. Podľa tejto teórie je flegmatik pokojnej povahy, racionálny, spoľahlivý, citové reakcie vznikajú pomaly a sú málo výrazné. Ďalšou teóriou je typológia Junga, ktorý klasifikuje ľudí do dvoch základných skupín, introvert a extrovert. Širšie triedenie sa opiera o 4 základné duševné funkcie človeka – myslenie, cítenie, vnímanie a intuíciu. Eysenckova je dvojdimenzionálna schéma typov a čŕt osobnosti , kde nájdeme flegmatika ako stabilného introverta.
Aké sú jeho hlavné vlastnosti?
Je dôležité povedať, že väčšina ľudí nie je výhradne jeden temperamentový typ, ale ide o kombináciu dvoch, či troch typov.
Flegmatický človek je pokojný, vyrovnaný a spoľahlivý. V jednaní s ostatnými sa dokáže ovládať. V konfliktoch vie byť zmierlivý. Je rozvážny a obozretný.
Aké sú výhody a výzvy osobnosti flegmatika?
Ako výhodu môžeme považovať jeho mierumilovnú povahu. Spoľahlivosť vie byť tiež vzácnym predpokladom dobre fungujúcich vzťahov človeka, u ktorého prevláda flegmatický typ temperamentu. Jeho rozvážnosť zas môže byť dobrým predpokladom v komunikácii s okolím, kedy najskôr slová uváži, až potom vysloví. Flegmatika skutočne len tak niečo nevyvedie z miery.
Výzvou mu môže byť v niektorých prípadoch prílišná obozretnosť, ktorá ho môže brzdiť v nových výzvach. Čo sa týka jeho premýšľavej a pokojnej povahy, v niektorých situáciách môže vzbudiť pocit, že mu je to ľahostajné.
V dnešnom uponáhľanom svete je síce fajn vedieť spomaliť, keď je to potrebné, či zastaviť sa skôr, ako sme nútení, ale určitá miera flexibility by určite žiadnemu flegmatikovi neuškodila, ba priam naopak. Výzvou môže byť pre neho aj dosiahnutie nejakého cieľa, či ambície v niečom byť prvým, či rýchlejším, než ostatní.
Ako vychádza s ostatnými typmi osobností?
Jeho trpezlivosť v počúvaní a následný prejav empatie je možno prekvapujúci, keďže sa často stretávame u flegmatikov s nie veľkými prejavmi emócií. Avšak, keď je v roli poslucháča a radcu, vie túto pozíciu zastať skvelo. Prispôsobivosť môže byť výhodou vo vzťahoch i na pracovisku. Snaží sa vyhýbať konfliktom, čo vedia oceniť najmä búrlivejšie povahy. Keďže má rád pokoj a tichšie prostredie, bez toho, aby bol v centre pozornosti, môže niekedy pôsobiť ako lenivý, či ľahostajný. Pravdou je, že si vystačí aj s málom.
Aký je jeho prístup k povinnostiam a tímovej spolupráci?
Typickou črtou flegmatika je pohodlnosť. V situáciách, kedy môže byť nútený k povinnostiam, to v ňom môže vyvolať odpor. Často chce sám rozhodnúť o tom, čo a kedy spraví. Chce mať veci pod kontrolou, mať svoj zaužívaný stereotyp. V tímovej spolupráci mu môže nevyhovovať prílišný tlak, najmä ak ide o časovú rovinu. Keďže nedisponuje dostatočnou pružnosťou, či tvorivosťou, neočakáva sa od neho ani výrazný kreatívny posun skupiny. V tímovej spolupráci môže byť výraznejšia a viditeľnejšia aj nedostatočná priebojnosť, ba až pasivita. Dá sa však na neho spoľahnúť, že zverenú úlohu vykoná čo najspoľahlivejšie.
Ako flegmatik zvláda stres, výzvy a konfliktné situácie?
Pri výzvach sa môže flegmatik dostať do nepríjemnej situácie, keďže mu chýba flexibilita. Váhavosť, či nerozhodnosť, môžu byť taktiež v prípade výziev negatívnym faktorom, ktorý podstatne vplýva na jeho rozhodnutia. V skutku pokojná povaha spolu s pohodlnosťou predurčuje, že v stresových situáciách si dokáže zachovať odstup a na veci sa pozerať s chladnou hlavou.
Konfliktom sa vyhýba, keďže vzrušenie v tomto smere v živote nepotrebuje. Radšej ostane bokom, no v prípade, že je vyzvaný na prejav svojho názoru, môže do konfliktnej situácie vniesť pokoj a rozvahu.
Aké profesie sú ideálne pre flegmatika?
Disciplinovanosť, samostatnosť a trpezlivosť je výsadou flegmatikov. Profesie, v ktorých sa flegmatik môže cítiť dobre sú najmä tie, ktoré nevyžadujú cestovanie, tlak na výkon, či čas. Ide teda o pozície v administratívne, v sociálnej oblasti, poradenstve, či výchove.
Ako môže flegmatik pracovať na svojom osobnostnom rozvoji?
Temperament je síce vrodená záležitosť, no ovplyvniteľná viacerými aspektmi života, cez výchovu, prostredie, kde človek žije a pracuje a samozrejme životnými skúsenosťami. Otázkou je, či by chcel pracovať na svojom osobnostnom rozvoji vo svojom vlastnom záujme, alebo by to od neho vyžadovalo okolie. V prípade nátlaku by to asi veľký efekt nemalo. Keby sa však z akéhokoľvek dôvodu pre to rozhodol sám, vo svojej predurčenosti v disciplinovanosti a spoľahlivosti v dokončení zadaných úloh, by sa mu malo dariť.
⎯
Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.
V texte používame mužský rod, ako napríklad „klient“ a „psychológ“, pre uľahčenie a plynulejší štýl vyjadrovania. Tieto termíny sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetkých odborníkov aj klientov bez ohľadu na rod. 💙