Aké vlastnosti sú typické pre melancholika?

Melancholik – aké sú jeho vlastnosti a charakteristika?

Kto je to melancholik?

Melancholici sú veľmi citliví ľudia, ktorí reagujú na veci okolo seba často veľmi emotívne. Na jednej strane bývajú veľmi empatickí, ale na strane druhej, bývajú veľmi náladoví a urážliví, nakoľko sú ľahko zraniteľní a veľa vecí, ktoré ostatné typy neriešia, sa ich hlboko dotýkajú. V ich správaní býva prítomný perfekcionizmus – vysoké nároky kladú nielen na seba, ale aj na ľudí okolo seba.

Aké sú jeho charakteristické črty?

Medzi základné charakteristické črty melancholikov patrí citlivosť, zraniteľnosť a perfekcionizmus. Taktiež bývajú lojálni, disciplinovaní, pokojní, starostliví, vytrvalí, a dôslední v dodržiavaní tradícií. Ich silnou stránkou je dôveryhodnosť. Keďže sú veľmi citliví a vnímaví, mnohí z nich mávajú umelecké sklony.

Ako rozpoznať melancholika medzi ostatnými typmi osobnosti?

Melancholici bývajú citlivejší, introvertnejší a zraniteľnejší ako iné typy. Na nevinné poznámky reagujú citlivejšie a dosť sa ich veci dotýkajú. Taktiež sú empatickí a citlivejší voči ostatným. Melancholici mávajú tendenciu vyhýbať sa konfliktom.

Aké sú silné stránky a slabiny melancholickej osobnosti?

Medzi silné stránky melancholikov patrí citlivosť a empatia. Taktiež bývajú zodpovední, dôveryhodní, lojálni, starostliví, dôslední a disciplinovaní. Medzi ich slabé stránky patrí určite urážlivosť, zraniteľnosť, a perfekcionizmus. Mnohí z nich mávajú vzhľadom na vysoké nároky na seba v súvislosti s perfekcionistickými črtami, sklon k úzkostnejšiemu a depresívnejšiemu prežívaniu. Niekedy môžu prepadnúť pesimizmu až fatalizmu. Ich štedrosť sa môže pod vplyvom sklamaní zmeniť na lakomstvo. Melancholici sa môžu veľmi ľahko uzavrieť do seba, bývajú tvrdohlaví a pedantní na dodržiavanie pravidiel. Taktiež mávajú sklony k overthinkingu.

Ako melancholik reaguje na stres a náročné situácie?

Melancholici mávajú problém so zvládaním stresu a náročných situácií. V situácii záťaže sa zvyknú uzatvárať do seba, a nakoľko mávajú tendenciu robiť veci perfektne, zvyknú byť pod časovým stresom náchylnejší na robenie chýb, čo môže viesť k sebapodceňovaniu a pocitom nedostatočnosti. Taktiež mávajú tendenciu k perfekcionizmu, pričom môžu partnera často kritizovať, čo môže viesť ku konfliktom a nespokojnosti vo vzťahu.

Aké kariérne smerovanie je pre melancholika ideálne?

Melancholici  bývajú citliví, tvoriví a zodpovední. Medzi vhodné práce, podľa mňa, patrí umenie, veda, výskum, administratíva, účtovníctvo, poradenstvo, sociálne služby – nakoľko si svoju prácu robievajú zodpovedne a svedomito. Mávajú dobrú intuíciu. Analytické myslenie im pomáha predvídať potenciálne výsledky, čo ich vedie k pracovným úspechom. Melancholici bývajú veľmi úspešní aj v manažérskych pozíciách – v dôsledku svojej dôslednosti v dodržiavaní pravidiel. Sú zameraní na úlohu a cieľ, ktorý sa snažia dosiahnuť. Problémom býva ich náladovosť, nakoľko zvýšená iritabilita vedie k zmenám nálad, v extrémnych situáciách k pocitom strachu a depresii. Taktiež im vyhovujú individualistické práce, kde ich nikto neruší a môžu sa sústrediť na to, čomu sa venujú.

Ako sa melancholik prejavuje vo vzťahoch so svojím okolím?

Melancholici bývajú introvertnejší, nemávajú veľa kamarátov, ale kamarátstva, ktoré majú bývajú hlbšie a dlhodobejšie. Vo vzťahoch zvyknú byť úprimní, lojálni, dôveryhodní, empatickí a starostliví. Sú trpezliví a nevyhľadávajú miesta, kde je veľa ľudí. Pri nadväzovaní nových vzťahov bývajú hanblivejší a opatrnejší.

V partnerských vzťahoch sú dôveryhodní a lojálni, vzťahy berú vážne. Väčšinou sú partnerovi verní a dokážu sa preňho obetovať. Sklamania si však pamätajú veľmi dobre, bývajú urážliví a tvrdohlaví, čo môže viesť k problémom v blízkych vzťahoch. Nakoľko bývajú perfekcionisticky nastavení, mávajú vysoké nároky na seba aj na partnera, čo môže spôsobovať problémy v blízkych vzťahoch. Melancholici preferujú pokojného, bezpečného partnera, nemajú radi konflikty, ktoré ich zneisťujú a ktoré sa ťažšie riešia.

Ako môžu melancholici efektívne pracovať na svojom osobnom rozvoji?

Na svojom osobnom rozvoji môžu efektívne pracovať cez rôzne sebarozvojové kurzy, vzdelávania a workshopy. Nakoľko sú introvertnejší, vyhovuje im aj online vzdelávanie. Melancholici mávajú perfekcionistické sklony, bývajú nároční na seba aj na okolie, preto je vhodné pracovať na perfekcionizme, a naučiť sa oslobodiť od potreby robiť veci najlepšie, a dovoliť si prijať samých seba s tým, že aj oni, a aj ich blízki, môžu robiť chyby. Melancholici bývajú veľmi citliví a mnohí z nich mávajú pocity menejcennosti, preto považujem za dôležité, aby pracovali na vzťahu k sebe samému, sebahodnote, sebavedomiu, čo môže mať pozitívny vplyv na tom, aby nevnímali reči okolia až tak citlivo a zraniteľne.

Ako môže okolie lepšie pochopiť a podporiť melancholika?

Okolie môže melancholika lepšie pochopiť, pokiaľ bude akceptovať jeho pocity, potreby a názory. Melancholici bývajú nekonfliktní, tichí, práve preto niekedy potrebujú viac času, aby povedali, čo potrebujú a ako sa cítia. Nakoľko mávajú melancholici umelecké sklony, mnohí z nich dokážu veľmi dobre vyjadriť svoje prežívanie umením, napríklad maľbou, skladbou, alebo iným spôsobom umeleckého sebavyjadrenia.

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.


V texte používame mužský rod, ako napríklad „klient“ a „psychológ“, pre uľahčenie a plynulejší štýl vyjadrovania. Tieto termíny sú však myslené inkluzívne a vzťahujú sa na všetkých odborníkov aj klientov bez ohľadu na rod. 💙

Získaj exkluzívne ponuky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Približujeme starostlivosť o duševné zdravie, aby každý mohol viesť zdravý a spokojný život.
ksebe s.r.o., Komárnická 16955/11 821 03 Bratislava - mestská časť Ružinov, Slovensko
Footer Vector