Ako si vybrať psychológa: Na čo sa zamerať, a čo zvážiť?

 Aké typy odborníkov existujú a v čom sa líšia?

V psychológii existuje široká škála odborníkov, ktorí sa špecializujú na rôzne oblasti a prístupy.

Klinický psychológ: je psychológ, ktorý má atestáciu z klinickej psychológie. Má rozsiahle vzdelanie v oblasti psychopatológie. Pomáha pri diagnostike psychických porúch pomocou štandardizovaných psychologických testov.

Poradenský psychológ: je psychológ, ktorý má atestáciu z poradenskej psychológie. Pomáha ľuďom riešiť rôzne problémy ako problémy vo vzťahoch, práci, v rodine a pod. Takýto psychológ na rozdiel od klinického psychológa nepracuje s psychopatológiou.

Školský psychológ: pracuje v školskom prostredí s deťmi, študentmi, učiteľmi a rodičmi. Poskytuje poradenstvo v oblasti vzdelávania, správania, emocionálneho vývinu a sociálnych vzťahov.

Pracovný psychológ: aplikuje psychologické princípy v pracovnom prostredí. Zaoberá sa výberom zamestnancov, hodnotením výkonu, motiváciou, spokojnosťou zamestnancov, tímovou prácou, vedením, organizačnou kultúrou a riešením konfliktov na pracovisku.

Forenzný psychológ: spolupracujú so súdmi a právnym systémom. Hodnotia duševný stav  páchateľov trestných činov. Hodnotia spôsobilosť na výkon trestu, príčetnosť počas trestného činu a celkové profilovanie páchateľov.

Psychoterapeut: odborník, ktorý poskytuje psychoterapiu. Psychoterapeutom môže byť psychológ, psychiater, ale aj iní odborníci (napr. sociálni pracovníci) s absolvovaným psychoterapeutickým výcvikom, ktoré trvajú niekoľko rokov. Existuje viacero psychoterapeutických smerov, ktorými psychoterapeuti pracujú (kognitívno-behaviorálna terapia, psychodynamická terapia, gestalt a pod.)

Online vs. osobná terapia – čo zvoliť?

Osobná aj online terapia majú svoje výhody aj nevýhody. Výber závisí od potrieb, preferencii a životnej situácie človeka.

Osobná terapia

Výhody: možnosť rýchlejšieho nadviazania hlbšieho spojenia, neprítomnosť rušivých vplyvov a bezpečný priestor, možnosť neverbálnej spätnej väzby.

Nevýhody: časovo náročnejšie ako online terapia (vyžaduje si cestovanie), menej flexibilné. nemusí byť v danom meste odborník, ktorý by človeku vyhovoval

Online terapia

Výhody: väčší výber odborníkov (možnosť vybrať si odborníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia), pohodlie a dostupnosť (online sedenia je možné absolvovať odkiaľkoľvek, kde je prítomné internetové spojenie)

Nevýhody: technické problémy (slabé pripojenie na internet, rušenie), nie je ideálna pri vážnejší stavoch (ťažké traumy, akútna kríza)

Aké otázky si položiť pred prvým sedením?

  1. Určím si cieľ sedenia (Prečo chcem ísť na sedenie? Mám stres? Chcem riešiť vzťahy? Cítim hnev? Kedy budem mať pocit, že sedenia mali zmysel?)
  2. Aké obdobie v živote potrebujem riešiť ( Ide o akútny problém? Problémy súvisiace s minulosťou? Obe?)
  3. Aká dĺžka terapie by mi vyhovovala (dlhodobá/krátkodobá)
  4. Akého terapeuta preferujem (podporného/konfrontačného, aktívnejšieho/pasívnejšieho)
  5. Pohlavie terapeuta
  6. Pozrieť si smery, s akými terapeuti pracujú, a ktorý by mi vyhovoval

Prečo je „chémia“ s terapeutom dôležitá?

Úloha terapeuta v terapii je nesmierne dôležitá. Terapeut pre klienta môže byť bezpečnou osobou, pri ktorej si môže zažiť rôzne situácie, ktoré sa mu v živote dejú bez odsudzovania a s pochopením. Dôvera a bezpečné prostredie sú základom účinnej terapie. Ak sa človek cíti s terapeutom príjemne, ľahšie sa mu otvoria ťažké a citlivé veci. Výskumy ukazujú, že kvalita terapeutického vzťahu je jedným z najsilnejších faktorov úspechu terapie.

Čo robiť, ak terapia nefunguje alebo necítite pokrok?

Ak necítite, že terapia napreduje, alebo máte akékoľvek výhrady voči nej, je prospešné o tom hovoriť na sedeniach. Môže to výrazne obohatiť dynamiku terapie. Zároveň je úplne prijateľné, ak vám terapeut nesadne a rozhodnete sa ho zmeniť za iného.

Mýty o výbere terapeuta, ktorým sa neoplatí veriť

  1. Terapeut mi musí hneď sadnúť,
  2. terapeut mi dá rady ako ďalej a čo robiť,
  3. terapeut musí byť starší ako ja,
  4. ak som si s terapeutom nesadol je to moja chyba.

 ⎯

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

Získaj exkluzívne ponuky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Približujeme starostlivosť o duševné zdravie, aby každý mohol viesť zdravý a spokojný život.
ksebe s.r.o., Komárnická 16955/11 821 03 Bratislava - mestská časť Ružinov, Slovensko
Footer Vector