Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre duševnú pohodu. Existuje mnoho štúdií, ktoré preukázali, že cvičenie môže pomôcť zlepšiť náladu, znížiť stres a úzkosť, a dokonca aj predchádzať depresii.

Ako fyzická aktivita ovplyvňuje psychické zdravie?

Existuje niekoľko mechanizmov, ktorými fyzická aktivita môže ovplyvňovať psychické zdravie:

 • Zvyšuje hladinu endorfínov: Endorfíny sú hormóny, ktoré sa uvoľňujú v mozgu počas cvičenia a majú povzbudzujúce účinky na náladu.
 • Znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu: Chronický stres môže viesť k depresii a úzkosti. Cvičenie môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu a tým zlepšiť duševnú pohodu.
 • Zlepšuje spánok: Nedostatok spánku môže zhoršiť príznaky depresie a úzkosti. Cvičenie môže pomôcť zlepšiť kvalitu a dĺžku spánku.
 • Zvyšuje sebavedomie: Cvičenie a dosahovanie fitness cieľov môže zlepšiť sebavedomie a sebaúctu.
 • Poskytuje sociálnu interakciu: Cvičenie v skupine alebo s priateľmi môže pomôcť znížiť pocit osamelosti a sociálnej izolácie.
Aké typy fyzickej aktivity sú prospešné pre duševné zdravie?

V podstate akýkoľvek typ fyzickej aktivity môže mať pozitívny vplyv na psychické zdravie. Najdôležitejšie je nájsť si aktivitu, ktorá vás baví a ktorú môžete robiť pravidelne. Medzi aktivity, ktoré sú obzvlášť prospešné pre duševné zdravie, patria:

 • Aeróbne cvičenie: Behanie, plávanie, bicyklovanie, tanec, rýchla chôdza.
 • Silový tréning: Cvičenie s vlastnou váhou, posilňovanie s činkami.
 • Joga a pilates: Tieto aktivity kombinujú fyzické cvičenie s relaxačnými technikami a dýchacími cvičeniami.
 • Turistika a pobyt v prírode: Pobyt v prírode má preukázateľne pozitívne účinky na duševnú pohodu.
Koľko fyzickej aktivity je potrebnej pre zlepšenie duševného zdravia?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelým aspoň 150 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity alebo 75 minút vysoko intenzívnej fyzickej aktivity týždenne. To je ekvivalent 30 minút stredne intenzívnej aktivity 5 dní v týždni.


Ako začať s cvičením?

Ak ste doteraz necvičili, je dôležité začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a dĺžku trvania cvičenia. Je tiež dôležité nájsť si aktivitu, ktorá vás baví a ktorú môžete robiť pravidelne.

Tu je niekoľko tipov, ako začať s cvičením:

 • Začnite s krátkou aktivitou, ktorú zvládnete: Napríklad 10-minútová prechádzka každý deň.
 • Postupne zvyšujte intenzitu a dĺžku trvania cvičenia: Keď sa budete cítiť komfortne, môžete postupne zvyšovať tempo chôdze, pridať do kopca, alebo predĺžiť čas prechádzky.
 • Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví: Existuje mnoho rôznych typov fyzickej aktivity. Vyskúšajte rôzne aktivity a nájdite si tú, ktorá vás baví a ktorú môžete robiť pravidelne.
 • Cvičte s priateľom alebo v skupine: Cvičenie s partnerom alebo v skupine môže byť zábavnejšie a motivujúce.
 • Poraďte sa s lekárom: Predtým, ako začnete s novým cvičebným programom, je dobré poradiť sa s lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy.
 • Stiahnite si fitness aplikáciu: Mnohé aplikácie ponúkajú rôzne cvičebné plány a môžu vás motivovať k cvičeniu.
 • Odmeňte sa za svoje úspechy: Odmeňte sa za to, že dodržiavate svoj cvičebný plán. Môže to byť nová športová obuv, masáž, alebo čokoľvek, čo vás poteší.

Fyzická aktivita je jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako zlepšiť svoje psychické zdravie. Aj malé zmeny vo vašej rutine môžu mať veľký vplyv na vašu náladu, úroveň stresu a celkovú pohodu. Takže obujte tenisky, vyjdite von a začnite sa hýbať! Váš mozog vám za to poďakuje.

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

Nájdi si psychológa pre seba

Psychológovia
ksebe logo

Kde sme?

Obchodná 3
811 06 Bratislava
Slovensko

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.