Koľko stojí psychológ?

Z pohľadu hradenia nákladov, na Slovensku existujú dva spôsoby, ako sa hradí psychologická pomoc. Klient si môže vybrať, či využije hodiny preplácané štátom alebo si zvolí pomoc súkromného psychológa, kde si náklady hradí sám. Oba spôsoby majú svoje výhody a úskalia, preto poďme preskúmať oba spôsoby podrobnejšie.

Dobrá správa na úvod, psychologická pomoc na Slovensku je od začiatku roka 2021 opäť o niečo prístupnejšia pre klientov, ktorí hľadajú bezplatný spôsob. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera a ani ZP Union nebudú vyžadovať od svojich poistencov, aby nosili k špecialistom výmenné lístky. (1) Znamená to, že ak chcete navštíviť psychológa, netreba už chodiť k všeobecnému lekárovi, ale rovno viete zájsť za špecialistom — psychológom.

Koľko stoja psychologické služby?

Jedno zo zásadných kritérií pri výbere psychológa je jeho cena a celkové náklady. Cena za sedenie u súkromných psychológov sa aktuálne na Slovensku pohybuje medzi 35 až 70€ za 50-minútové stretnutie. Pri návšteve psychológa sa zároveň počíta s tým, že bude chodiť opakovane, minimálne 10–25x ročne podľa potreby klienta.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako vysoká suma, no dobrou správou je, že klient si vie regulovať frekvenciu návštev a teda náklady sa rozložia na dlhšie obdobie. Je celkom normálne, že klient chodí na terapiu iba 1–2x do mesiaca. Klient zároveň rozhoduje aj o dĺžke celkovej terapie a môže ju kedykoľvek ukončiť alebo prerušiť.

Čo sa ukrýva za cenou sedení?

Z hodinovej odmeny psychológa sa môže mnohým zatočiť hlava a dostaviť pocit, že si to jednoducho nemôže dovoliť. Áno, psychologické sedenia sú nákladné, no zároveň poskytujú aj veľkú hodnotu, ktorá niekoľko násobne prevyšuje investovanú sumu

Ako je to možné?

Peter trpí úzkosťou, no hodiny s odborníkom považuje za príliš drahé. Strachovaním, obavami, rozhodovaním a popisovaním problému strávi približne 2 hodiny v každý jeden deň. Mesačne sa “účet” za úzkosť vyšplhá na 60 hodín. Ak by Peter investoval tento čas na efektívne riešenia úloh v práci, rozvoj svojich schopností alebo vzťahov s blízkymi, nielenže by viedol spokojnejší život, ale pravdepodobne by ani nemusel riešiť otázku peňazí, pretože by v práci napredoval a mohol získať vyšší plat/lepšiu prácu.

Vysoká cena odráža vysoké náklady, ktoré psychológovia majú, aby vôbec mohli terapeutické sedenia vykonávať.

Okrem štúdia na vysokej škole, musia psychológovia absolvovať tzv. psychoterapeutický výcvik, ktorý trvá 5–6 rokov nad rámec vysokoškolského štúdia a budúci terapeuti si ho hradia sami. Zároveň sa zo zákona musia celoživotne vzdelávať a absolvovať svoje psychoterapie, intervizie a supervízie, ktoré sú taktiež nákladné.
opisuje odborník
Darmo budeme mať skvelé školy, kurzy, znalosti, keď náš psychický stav zabráni tomu, aby sme ich dostatočne využívali a boli schopní naplniť svoj plný potenciál.

Ako je to s psychológmi cez poisťovňu?

Zdravotná poisťovňa uhrádza maximálne 25 terapeutických sedení za jeden kalendárny rok. Je úplne jedno, či si sedenia rozdelíte do celého roka alebo si ich “miniete” pri intenzívnej práci na sebe. Všetko záleží aj na dohode so psychológom a jeho časových možnostiach. V mimoriadnych prípadoch sa dá ročne preplatiť aj viac sedení. Obvykle však štandardný počet terapií stačí. Samozrejme, v novom roku môžete opäť čerpať hodiny vyčlenené na daný rok.

Najväčšie prekážky pri sedeniach s psychológom, ktoré je plne hradené poisťovňou, je veľký záujem zo strany klientov. Z toho vyplývajú dlhé čakacie lehoty na prvé ale aj nasledujúce sedenia. Práve preto je oveľa jednoduchšie a skôr sa dostanete po psychológa, ktorého si hradíte sám. U nás združujeme momentálne viac ako 65 psychológov a po sedenie sa viete dostať do 24 hodín.

Dobrá správa z poisťovne Dôvera

Ak máte viac ako 18 rokov a povinné zdravotné poistene uzatvorené v poisťovni Dôvera, môžete využiť 5x10€ príspevok na sedenia s psychológom cez našu platformu ksebe.sk

Ako na to? 

👉 Získajte kód príspevku – navštívte stránku Dôvery a vygenerujte si zľavový kód. 

👉 Následne si vyberte psychológa – navštívte náš portál ksebe.sk a vyberte si psychológa.

👉 Pri rezervácii zadajte vygenerovaný kód – vygenerovaný kupón použite v kolónke „Kupón“ pri platení za svoje sedenie, automaticky sa vám odráta 10€ z ceny sedenia.

👉 Vaša cesta k sebe začína 😊.

Osoby do 18 rokov majú samozrejme tiež nárok na terapiu, tam sa však podmienky líšia od veku dieťaťa a jeho potrieb a nevzťahuje sa naň vyššie spomínaný príspevok.

Či už sa rozhodnete využiť služby súkromných psychológov alebo uprednostníte psychologickú starostlivosť preplácanú poisťovňou, prajeme vám veľa síl a odhodlania na ceste za vašou zmenou.

ksebe logo

Kde sme?

The Spot, o.z.
Bottova 2/A
811 09 Bratislava
Slovensko

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.