Agorafóbia

Agorafóbia je úzkostná porucha, ktorá sa prejavuje strachom z otvorených priestorov alebo z miest, kde sa človek nemôže ľahko schovať alebo uniknúť. Ľudia s agorafóbiou sa môžu báť opustiť svoj domov, cestovať verejnou dopravou alebo byť v dave.

Príznaky agorafóbie môžu zahŕňať:

  • silnú úzkosť alebo strach;
  • zvýšený tep;
  • zvýšené potenie;
  • nevoľnosť;
  • záchvaty paniky.

Agorafóbia môže mať vážny vplyv na život človeka. Ľudia s agorafóbiou sa môžu vyhýbať všetkým situáciám, ktoré v nich vyvolávajú úzkosť.

Liečba agorafóbie zahŕňa kombináciu liekov a terapie. Lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky úzkosti. Terapia môže pomôcť ľuďom s agorafóbiou pochopiť ich strach a naučiť sa ho zvládať.

Ak máte podozrenie, že vy alebo niekto, koho poznáte, môže mať agorafóbiu, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Lekár alebo psychológ vám môže pomôcť diagnostikovať agorafóbiu a určiť najvhodnejšiu liečbu.

Dôležité upozornenie:
Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

Nájdi si psychológa pre seba

Psychológovia
ksebe logo

Kde sme?

Obchodná 3
811 06 Bratislava
Slovensko

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.