Bránicové dýchanie

Bránicové dýchanie je typ dýchania, pri ktorom sa dýcha pomocou bránice, ktorá je veľký sval, ktorý oddeľuje hrudník od brucha. Pri bránicovom dýchaní sa bránica pohybuje smerom nadol, čím sa zväčšuje objem hrudníka a pľúc. Vdychovaný vzduch sa tak dostáva do pľúc rovnomerne.

Bránicové dýchanie má mnoho výhod pre fyzické aj psychické zdravie. Z fyzického hľadiska môže pomôcť zlepšiť okysličovanie krvi, znížiť krvný tlak, zmierniť bolesti hlavy a zlepšiť funkciu tráviaceho traktu.

Z psychického hľadiska môže bránicové dýchanie pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu. Môže tiež pomôcť zlepšiť koncentráciu, pamäť a spánok.

Ako bránicové dýchanie pomáha psychike:

 • Znižuje stres a úzkosť: Bránicové dýchanie aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za relaxáciu a zníženie stresu.
 • Zlepšuje náladu: Bránicové dýchanie môže pomôcť zvýšiť hladinu serotonínu a noradrenalínu, ktoré sú neurotransmitery, ktoré majú pozitívny vplyv na náladu.
 • Zlepšuje koncentráciu a pamäť: Bránicové dýchanie môže pomôcť zvýšiť prietok krvi do mozgu, čo môže zlepšiť koncentráciu a pamäť.
 • Zlepšuje spánok: Bránicové dýchanie môže pomôcť uvoľniť telo a myseľ, čo môže uľahčiť zaspávanie a zlepšiť kvalitu spánku.
 • Bránicové dýchanie nám pomáha spomaliť, uvedomiť si svoje telo tu a teraz, upokojiť sa, uvoľniť a lepšie zvládať záťaž.

Ako praktizovať bránicové dýchanie:

 1. Sadnite si alebo si ľahnite do pohodlnej polohy.
 2. Pomaly sa nadýchnite nosom do brucha (nie hruďou), pričom počítate pomaly do štyroch (raz, dva, tri, štyri)
 3. Podržte dych v brušku štyri sekundy.
 4. Pomaly vydýchnite, počas pričom počítate do štyroch.
 5. Vydržte štyri sekundy, kým sa opäť nadýchnete.
 6. Toto bránicové dýchanie opakujete niekoľkokrát, pričom sa zameriavate na svoje dýchanie.

Bránicové dýchanie je vhodné vyskúšať aspoň prvýkrát s odborníkom, aby ste ho najprv vyskúšali na sebe, precítili ho, a potom ho vyskúšajte sami.

Môžete tiež skúsiť bránicové dýchanie praktizovať počas niekoľkých minút denne. Bránicové dýchanie je vhodné praktizovať hneď ráno, po zobudení, aby sme začínali deň pokojnejšie, pred záťažovou situáciou, keď pociťujete v tele napätie, úzkosť, alebo iné nepríjemné pocity, alebo večer pred spaním.Bránicové dýchanie je jednoduchá a účinná technika, ktorá môže pomôcť zlepšiť vaše fyzické aj psychické zdravie.

Dôležité upozornenie:

Tento text nenahrádza odbornú literatúru ani rady lekára alebo terapeuta. Informácie v ňom obsiahnuté sú zovšeobecnené a nemusia sa vzťahovať na každého. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zdravia, obráťte sa na jedného z našich psychológov.

Ďalšie pojmy o psychológii

Nájdi si psychológa pre seba

Psychológovia
ksebe logo

Kde sme?

Obchodná 3
811 06 Bratislava
Slovensko

info@ksebe.sk
WhatsApp *

* slúži ako zákaznícka linka, nie v kríze!

Newsletter

Poskytnutím emailovej adresy súhlasíš s odoberaním noviniek od ksebe.sk a so zásadami ochrany osobných údajov.